CUMBRIA LEAGUE CROSS COUNTRY - EVENT 3

WORKINGTON – SATURDAY 1ST DECEMBER 2018

UNDER 9 BOYS

ALEX BELL – 2ND 3m21

LIAM MILLER – 12TH 4m28

CULLEN WOTHERSPOON – 9TH 4m19

   

UNDER 11 GIRLS

AMI MILLER – 7TH 8m25

GRACE THORBURN – 8TH 8m30

PHOEBE THORBURN – 10TH 8m51

2ND TEAM

     

UNDER 11 BOYS

KYRAN WOTHERSPOON -11TH 7m45

UNDER 13 GIRLS

ELLIE BYERS -7TH 12m14

LOUISE WADE – 11TH 17m09

  

UNDER 13 BOYS

JAKE KIRKPATRICK – 10TH 12m43

C. THOMPSON – 6TH 11m44

  

UNDER 15 GIRLS

ISLA COOPER -4TH 12m43

 

UNDER 15 BOYS

CONAN HARPER -8TH 11m48

UNDER 17 WOMEN

CATRIONA PATON – 2ND 18m13

 

CUMBRIA LEAGUE CROSS COUNTRY SERIES 2018/19

PENRITH - SATURDAY 27TH OCTOBER 2018

 
 

Under 13 Girls (2.7k)

EVIE BRYDEN:   10th (15m15)

ELLIE BYERS:   13th (16m15)

NICOLE RITCHIE:   12th (16m12)

LOUISE WADE:   17th (21m34)

1st Team

   

Under 13 Boys (2.7k)

JAKE KIRKPATRICK:   14th (15m35)

ASHTON MCKINNEL:   5th (13m15)

C. THOMPSON:   7th (14m25)

2nd Team

     

Under 17 Women (5100m)

CATRIONA PATON:   2nd (35m.00)

Under 17 Men (5100m)

DANNY BRYDEN:   5th (28m08)

 

CUMBRIA LEAGUE CROSS COUNTRY

COCKERMOUTH – SATURDAY 29TH SEPTEMBER 2018

Under 11 Girls

AMI MILLER: 7th 7m02

GRACE THORBURN: 8th 7m06

PHEOBE THORBURN: 9th 7m18

1st Team

   

Under 11 Boys

KYRAN WOTHERSPOON: 5th 6m10

 

Under 13 Girls

EVIE BRYDEN: 8th 9m58

ELLIE BYERS: 7th 9m45

NICOLE RITCHIE: 5th 9m38

1st Team

   

Under 13 Boys

JAKE KIRKPATRICK: 10th 9m44

ASHTON MCKINNEL: 6th 8m42

C. THOMPSON: 8th 9m08

   

Under 17 Women

CATRIONA PATON: 2nd

 

 

GREAT EDINBURGH WINTER RUN

SATURDAY 13TH JANUARY 2018 - HOLYROOD PARK, EDINBURGH

   

Under 11 Girls (2.5k)

EVIE BRYDEN - 4th 11.37 (14th girl overall)

Under 15 Boys (5k)

DANNY BRYDEN - 1st 18.31 (26th place overall)

   

 

CUMBRIA LEAGUE CROSS COUNTRY SERIES WINNERS 2017/2018

Under 11 Girls

JESSICA FORSTER - 3rd overall

1st Team - EVIE BRYDEN, JESSICA FORSTER, LUCY KIRKPATRICK & AMI MILLER.

 

Under 13 Girls

1st Team - ELLIE BYERS, ISLA COOPER, LEAH JAMIESON, CICLEY JOHNSTON-FERGUSON & NICOLE RITCHIE

 

 

CUMBRIA LEAGUE CROSS COUNTRY SERIES

WORKINGTON - SATURDAY 16TH DECEMBER 2017

Under 11 Boys

ASHTON MCKINNEL - 2nd 7m27

 

Under 11 Girls

EVIE BRYDEN - 7th 8m51

JESSICA FORSTER - 9th 10m21

AMI MILLER - 3rd 8m 23

1st Team

 

Under 13 Girls

ELLIE BYERS - 13th 13m25

ISLA COOPER - 6th 11m36

CICELY JOHNSTON-FERGUSON - 7th 11m46

LEAH JAMIESON - 15th 13m39

NICOLE RITCHIE - 12th 13m05

2nd Team

 

Under 15 Girls

CATRIONA PATON - 2nd 13m23

 

Under 15 Boys

DANNY BRYDEN - 5th 11m38

 

 

SCOTTISH WEST DISTRICT CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIP

IRVINE – SATURDAY 9TH DECEMBER 2017

                              

Under 13 Girls – 3200m

ISLA COOPER:  (14.17)  -  17th    

CICELY JOHNSON-FERGUSON:  (14.39)   -  24th

 

Under 13 Boys – 3200m

THOMAS FORSTER:  (14.07)   -  51st 

JAKE KIRKPATRICK:  (14.14)  -   54th

    

Under 15 Girls – 4000m

CATRIONA PATON:  (18.53)  -  51st

 

Under 15 Boys – 4000m

DANNY BRYDEN:  (15.24)  -  26th

   

 

CUMBRIA LEAGUE CROSS COUNTRY

FITZ PARK, KESWICK - 11TH NOVEMBER 2017

 

UNDER 11 GIRLS

EVIE BRYDEN – 7th 7m58

JESSICA FORSTER – 3rd 7m35

LUCY KIRKPATRICK – 12th 8m14

AMI MILLER – 8th 8m00

1st Team

     

UNDER 11 BOYS

ASHTON MCKINNEL – 6th 6m58

CALLUM THOMPSON – 15th 7m29

 

UNDER 13 GIRLS

ELLIE BYERS – 13th 15m17

ISLA COOPER – 6th 13m45

LEAH JAMIESON – 18th 16m47

NICOLE RITCHIE – 11th 15m01

1st Team

     

UNDER 13 BOYS

JAKE KIRKPATRICK – 12th 14m09

UNDER 17 MEN

PAUL KITZINGER – 8th 23m11

SENIOR MEN

JOE BOARDMAN – overall 16th – V50 1st 27m51

 

 

SCOTTISH NATIONAL SHORT COURSE CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS

KIRKCALDY – 11TH NOVEMBER 2017

UNDER 15 GIRLS

CATRIONA PATON – 50th 8m16

 

UNDER 15 BOYS

DANNY BRYDEN – 47th 7m01

   

 

 

CUMBRIA LEAGUE CROSS COUNTRY

PENRITH - 28TH OCTOBER 2017

UNDER 11 GIRLS

JESSICA FORSTER - 3rd 9m44

LUCY KIRKPATRICK - 9th 10m28

AMI MILLER - 8th 10m24

1ST TEAM

 

UNDER 11 BOYS

CALLUM THOMPSON - 11th 9m38

UNDER 13 GIRLS

ISLA COOPER - 5th 15m30

CICELY JOHNSON FERGUSON - 9th 16m22

   

UNDER 13 BOYS

THOMAS FORSTER - 10th 15m26

JAKE KIRKPATRICK - 13th 15m37

UNDER 15 GIRLS

CATRIONA PATON - 12th 20m30

 

UNDER 15 BOYS

DANNY BRYDEN - 11th 16m46

 

CUMBRIA LEAGUE CROSS COUNTRY

CARLISLE - 22ND OCTOBER 2017

UNDER 11 GIRLS

EVIE BRYDEN - 6th 6m24

LUCY KIRKPATRICK - 14th 6m53

AMI MILLER - 9th 6m34

1ST TEAM

   

UNDER 11 BOYS

ASHTON MCKINNEL - 3rd 5m40

CALLUM THOMPSON - 9th 6m13

 

UNDER 13 GIRLS

ELLIE BYERS - 17th 10m49

ISLA COOPER - 7th 9m20

LEAH JAMIESON - 21st 11m10

CICELY JOHNSON FERGUSON - 10th 9m34

NICOLE RITCHIE - 20th 11m06

2ND TEAM

    

UNDER 13 BOYS

JAKE KIRKPATRICK - 16th 9m43

UNDER 15 GIRLS

CATRIONA PATON - 8th 16m48

UNDER 15 BOYS

DANNY BRYDEN - 11th 12m52

   

UNDER 17 WOMEN

CAITLIN HODGKINSON - 2nd 35m04

 

CUMBRIA LEAGUE CROSS COUNTRY

COCKERMOUTH - 7TH OCTOBER 2017

UNDER 11 GIRLS

EVIE BRYDEN: 5th - 7m33

JESSICA FORSTER: 2nd - 7m20

AMI MILLER: 9th - 7m41

1ST TEAM

   

UNDER 13 GIRLS

ELLIE BYERS: 16th - 10m26

ISLA COOPER: 4th - 8m33

CICELY JOHNSON-FERGUSON: 9th - 8m56

NICOLE RITCHIE: 12th - 9m52

2ND TEAM

     

UNDER 13 BOYS

JAKE KIRKPATRICK: 13th - 8m38

UNDER 15 GIRLS

CATRIONA PATON: 5th - 12m46

UNDER 15 BOYS

DANNY BRYDEN: 4th - 11m10

 

UNDER 17 WOMEN

GRACE POW: 2nd - 18m52

UNDER 17 MEN

PAUL KITZINGER: 7th - 17m43

   

 

MUCKLETOON JUNIOR RUN

LANGHOLM - 3RD SEPTEMBER 2017

 

JUNIOR GIRLS - 1 MILE RUN

NICOLE RITCHIE - 1ST

JESSICA FORSTER - 2ND

 

JUNIOR BOYS - 1 MILE RUN

THOMAS FORSTER - 1ST

 

JUNIOR CROSS COUNTRY

 

ADAC CROSS COUNTRY CHAMPIONS 2015/2016

Under 9 Girls -1st Evie Bryden

Under 11 Girls - 1st Isla Cooper, 2nd Lilly Kitzinger & 3rd Nicole Ritchie

Under 13 Girls - 1st Catriona Paton & 2nd Kathryn Pow

Under 13 Boys - 1st Danny Bryden

Under 15 Girls - 1st Grace Pow

Under 15 Boys - 1st Paul Kitzinger

Under 17 Women - 1st Alison Paton

 

NATIONAL CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS 2016

Callander Park, Falkirk - 27th February 2016

Under 13 Girls - 102nd Catriona Paton

Under 13 Boys - 47th Danny Bryden, 88th Rory Murray

Under 15 Girls - 13th Grace Pow

 

SCOTTISH WEST DISTRICT CHAMPIONSHIPS

Glasgow - 6th December 2015

Under 13 Boys - 47th Rory Murray

Under 15 Girls - 15th Grace Pow

 

LASSWADE ANNUAL CROSS COUNTRY

Corebridge - 1st November 2015

Under 11 Girls - 21st Lilly Kitzinger

Under 13 Girls - 24th Kathryn Pow

Under 15 Girls - 5th Grace Pow

Under 15 Boys - 10th Paul Kitzinger

 

CUMBRIA LEAGUE CROSS COUNTRY

Hunters Hall, Penrith - 7th November 2015

Under 11 Girls - 2nd Isla Cooper, 9th Lilly Kitzinger, 15th Evie Bryden (2nd Team)

Under 13 Girls - 13th Kathryn Pow, 15th Catriona Paton

Under 13 Boys - 8th Danny Bryden, 13th Rory Murray

Under 15 Girls - 2nd Grace Pow

Under 15 Boys - 7th John Stubbs, 8th Paul Kitzinger

Under 17 Women - 3rd Alison Paton

Cockermouth - 21st November 2015

Under 11 Girls - 1st Isla Cooper, 7th Nicole Ritchie, 8th Lilly Kitzinger, 12th Leah Jamieson, 15th Evie Bryden (1st Team)

Under 13 Girls - 4th Kathryn Pow, 5th Catriona Paton

Under 13 Boys - 4th Danny Bryden

Under 15 Girls - 4th Grace Pow

Under 15 Boys - 6th John Stubbs

Under 17 Women - 4th Alison Paton

Frenchfields, Penrith - 2nd January 2016

Under 11 Girls - 2nd Isla Cooper, 10th Lilly Kitzinger, 12th Jessica Forster, 16th Nicole Ritchie, 18th Evie Bryden (2nd Team)

Under 11 Boys - 6th Thomas Forster

Under 13 Girls - 7th Kathryn Pow, 8th Catriona Paton

Under 13 Boys - 5th Danny Bryden, 7th Rory Murray

Under 15 Boys - 6th Paul Kitzinger

Under 17 Women - 4th Alison Paton

Rickerby Park, Carlisle - 14th February 2016

Under 11 Girls - 2nd Isla Cooper, 8th Lilly Kitzinger, 9th Nicole Ritchie, 12th Evie Bryden (1st Team)

Under 13 Girls - 6th Kathryn Pow, 7th Catriona Paton

Under 13 Boys - 5th Danny Bryden

Under 15 Girls - 1st Grace Pow

Under 15 Boys - 8th Paul Kitzinger

Under 17 Women - 1st Alison Paton

Overall ADAC Winners

‚ÄčUnder 11 Girls Team - 1st Isla Cooper, Lilly Kitzinger, Nicole Ritchie, Evie Bryden

Under 11 Girls - 2nd place Isla Cooper

Under 15 Girls - 2nd place Grace Pow

Under 17 Women - 3rd place Alison Paton

 

 

 

 

 

 

 

site map | cookie policy | privacy policy