Winter League Fixtures 2017-8
WINTER LEAGUE TABLE (combined)
COLOUR CODED
BLUE (MEN'S CHAMPIONSHIP)
YELLOW (LADIES' CHAMPIONSHIP)
GREEN (MEN'S LEAGUE 1)
There will be 14 races for athletes to compete over the Winter of which the best 8 will count towards the Championship.
A further bonus of 10 points if all 12 events completed (on the correct day at the correct time!)
Fastest male runner in event will receive 10 pts, 2nd - 8 pts, 3rd - 6 pts down to 1 point for 8th. Lady’s points to be awarded on a similar basis. In addition ALL results will be age graded. 1st Place will receive 15 pts – 2nd 14 pts, 3rd 13 pts and so on down to 1 pt. In addition anyone hleping or marshalling will receive 2 bonus per race.
1 Tour De Moffat Sun 29th Oct
2 Whampray Glen Sun 19th Nov
3 Hoddom Sun 3rd Dec
4 Dalbeattie Sun 10th Dec
5 Brownmoore / long Sat 6th Jan
6 Black Esk Sat 13th Jan
7 Haas Hill Run Sat 3rd Feb CANCELLED
8 Crooked Road Sat 17th Feb POSTPONED
9 River Races Sun 18thFeb*
10 Crooked Road Sat 24th Feb
11 Hot Dog Run Beattock Sat 3rd March CANCELLED
12 Auchenrodden Sat 10th March**
13 Glenkiln Sun 11th March (tbc)**
14 Burnswark Sat 24th March
Four of the above races both indicated with * or ** are "either or" races. This means that athletes score only their best mark should they decide to do both but do not have to compete in both because of the closeness of both races. i.e. sat/sun Auchenrodden or Glenkiln.
All races will start at 1030 hrs and will generally be handicaped start but athletes will be required to bring a watch and record their own times.
More info on directions to race venues will be given closer to each event.
Other events/races throughout the winter include:
Cairnsmoore of Fleet 16th Dec (tbc)
Annual Fancy Dress run (Annan) Sun 17th Dec
Whisky Run New Years Day - Langholm
Winter Festival 2017 / 18
Fri 26th Jan Gretna 4 mile road race 7pm
Sat 27th Jan Birkshaw Forest Trail run 5m(approx) 1030am
Sun 28th Jan Hind Hill/Gallow Hill 4m(approx) 1030am
Town Runs
1 Annan 28th Nov Tue 6-45pm
2 Lockerbie 19th Dec Tue 6-45pm
3 Moffat 13th Feb Tue 6-45pm
4 Gretna Tuesday 6th March 6-45pm
5 Langholm Saturday 3rd March (12pm start)
NB The men's competion will have two leagues, the Championship and League One, and runners will compete for the first 3 places in each league. There will be a promotion and relegation system in place for the bottom 3 places in the Championship and the top 3 places in League One. The places have been allocated as follows.
Championship:
Adam Anderson, Joe Boardman, Ernie Bryden, Martin Coopland, John Cowan, Andy Fairgrieve, Ewan Fairgrieve, John Green, Norman Johnstone, Andrew Kennedy, Michael Kerr, Andrew Livingston, Graham McLellan, John Murphy, Chris Palmer, Kevin Plummer, Andy Render, Andy Robb, Matthew Sullivan, Gordon Vivers, Mark Walton, Mark Whitelaw.
League One:
Douglas Anderson, Jim Buchanan, Alan Cameron, Andrew Carruthers, Alan Creighton, Barry Fitzgerald, Darren Foley, George Fraser, Charlie Graham, Roger Irving, Billy Kerr, Johnny Minto, Nick Munro, Dave Pennington, Nigel Priestley, John Robson, Grant Seaton, Richard Smith, John Stannard.
Two points will be awarded to people who marshal or otherwise help out.
Winter League presentation night out ( venue to be decided) will
be held on Sat 24th March.